Datum a časDnes je sobota, 21.10.2017SvátekSvátek má Brigita
Přístupy1035153. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Vzpomínky na Holandsko

8. května, kdy u nás oslavujeme konec 2. světové války, jsme se sborem Melodie Libochovice vyrazili autobusem do severního Holandska, městečka Winschoten. Bohužel jsme mohli jet jen dva sbormistři - Šárka Filipová a Jirka Grüner, jelikož Anička Skalská učí na gymnáziu a tento termín se jí kryje s maturitami. Spolu s námi putovali kolegové z družebního, teď už smíšeného pěveckého sboru Smetana Slovanka Kladno.
Cesta byla pohodlná, řidiči firmy Sportbus Petr a Milan nám dopřáli dostatek přestávek na regeneraci a zajistili nám potřebný komfort. Po dvanáctihodinové jízdě nás přivítali holandští zpěváci, jejichž mužský sbor Winschoter Mannenkoor letos slaví 85. výročí svého vzniku. Jelikož je známe už z pobytu v Čechách, setkání bylo oboustranně velmi srdečné. Na celé tři dny našeho pobytu nám připravili nabitý program. 
Hned v pátek jsme se na radnici Oldambt ve Winschotenu setkali s panem starostou Pieterem Smitem. Pak jsme zahájili okružní jízdu po severní části Groningenu. V samotném městě jsme viděli zajímavou budovu nádraží a svým zpěvem si vyzkoušeli akustiku kostela Martini. V městečku Delfzijl na pobřeží jsme se přesvědčili, jak těžký boj s vodou svádějí Nizozemci. Část území je pod mořskou hladinou, a tak musejí postavit vysoké hráze, aby nedocházelo k záplavám. Večer v hotelu proběhla zkouška, na které jsme sezpívali skladby, které byly společné pro všechny tři sbory.
Pevnost Bourtange, kterou jsme navštívili v sobotu, vůbec nepřipomínala náš Terezín, ale spíše opevněné obydlené městečko. Střelba z kanónu nám připomněla dobu osmdesátileté války. Když jsme pak dorazili do kláštera Ter Apel, kde jsme měli ten den dva koncerty, přepadly nás obavy, abychom svým zpěvem důstojně reprezentovali. Kláštěrní kostel Kloosterkerk byl zajímavý tím, že jako původně katolický byl v době reformace rozdělen na katolickou a protestantskou část. V katolické části probíhaly koncerty, v protestantské měli možnost členové pěveckých sborů sledovat výkony ostatních. Spolu s námi vystoupily i oba dva sbory - domácí Winschoter Mannenkoor pod taktovkou dirigentky Aukje Broekema- Poortmann a Smetana Slovanka Kladno pod vedením Jana Duška. K našemu výbornému pěveckému výkonu pomohla také vynikající akustika kostela. Zazpívali jsme snad opravdu nejlépe za dobu naší téměř devítileté historie sboru a sklidili veliký potlesk.  Po večeři následoval druhý neméně vydařený koncert. 
Poslední den pobytu začal obědem v místním pavilónu růží (Rozenpaviljoen), jelikož právě z Winschotenu pochází 90% všech odrůd růží na světě. Při projížďce náměstí jsme si všimli českých vlajek, připevněných na lopatky větrných mlýnů. Krásné přivítání!!! Po obědě následovala zkouška a koncert na oslavu 85. výročí domácího sboru ve Vennekerk kostele. Podali jsme opět výborný výkon a roztleskali třísethlavé publikum, které vydrželo skoro tři hodiny poslouchat. Slavnostní vystoupení jsme završili zpěvem tří společných skladeb, u jejichž řízení se vystřídali všichni sbormistři. Dirigovat sto zpěváků je opravdu zážitek. Nakonec jako dárek a vyjádření poděkování oba české sbory zazpívaly holandský tradicionál Mijn Nederland. Holanďani byli sice překvapení, ale hned nás trumfli zpěvem české státní hymny s výbornou výslovností. Večer jsme ještě společně poseděli v hotelu Van der Valk, kde jsme byli ubytováni, a ráno jsme se vydali na dlouhou cestu zpátky domů.
Byla to naše první zkušenost z několikadenního zájezdu. Odvezli jsme si z Holandska spoustu poznávacích i pěveckých zážitků. Máme dlouho na co vzpomínat. Myslím si, že se za naše výkony opravdu nemusíme stydět a že jsme důstojně reprezentovali v zahraničí tak malé město, jako jsou Libochovice. Budeme se těšit, že tento zájezd nebyl poslední a naše vzájemná spolupráce bude i nadále pokračovat.
Naše poděkování patří holandskému sboru Winschoter Mannenkoor za perfektní organizaci, milé přijetí a příspěvek na ubytování. Děkujeme také pěveckému sboru Smetana Slovanka Kladno, že nám byli příjemnými společníky a veliký dík Mařence Whitehead de Bruijn, která po celou dobu trpělivě tlumočila a přispěla tak k hladkému průběhu zájezdu.
Dále děkujeme za podporu městu Libochovice, bez nichž bychom zájezd nemohli zrealizovat.         

Šárka Filipová

Zajímavosti ze zájezdu:
  • Winschoten je město růží, pochází odsud 90% odrůd růží na světě, ale v zahrádkách mají všichni jenom rododendrony!
  • Holandský sbor trénoval českou státní hymnu podle Youtube dva roky!!!
  • Holanďani nám ukazovali, jak neustále bojují s vodou, jelikož je jejich území pod hladinou moře. My bojovali také s vodou,…větrem a deštníkem…celé tři dny.
  • Holandština trochu připomíná chrochtání. Například Groningen vyslovují Chroninchen.
  • V městečku Berta, které se nachází v severním Holandsku, vyhráli volby komunisté a mají zde jako jediní komunistického starostu.
  • V městečku Winschoten, které má zhruba 19 000 obyvatel, působí hned několik sborů, většinou mužských. Pan starosta je bývalým zpěvákem WMK.
  • Zatímco u nás se kina a divadla ruší, ve Winschotenu se staví nové divadlo v moderním stylu za nemalé peníze.
  • Holandské publikum vydrželo v klidu poslouchat celý téměř tříhodinový koncert jen s jednou malou přestávkou.

Komentáře

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice