Datum a časDnes je pondělí, 23.10.2017SvátekSvátek má Teodor
Přístupy1036996. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Vážení a milí spoluobčané

Společnost pro obnovu židovského hřbitova v Libochovicích

Už se stalo - propásli jsme několikrát termín k dodání článku do Libochovických novin. Jediná naše omluva spočívá v tom, že jsme měli tolik věcí k zařizování a jeden se spoléhal na druhého a už to bylo. Na druhé straně nás zas nesmírně potěšilo, když nemálo občanů se dotazovalo, jakže tedy je to dále s tou opravou Židovského hřbitova, proč jsme tam nic nenapsali. Z toho je vidět, že "žiďák" se stal populárním a že na jeho obnově vskutku mnohým lidem záleží. Tak tedy pro začátek zrekapitulujeme celou akci: v létě 2002 bylo rozhodnuto, že se pokusíme dát do pořádku libochovický židovský hřbitov, jeden z nejstarších zachovaných památek v celé republice. Byl založen Spolek pro obnovu židovského hřbitova a začalo se hned s velkým nadšením "brigádničit", odstraňovala se skládka, keřové nálety, čistilo se a třídilo, většinou to byla práce školních dětí. Duspěláci pak vykonávali práce se "stroji" buď na benzinový či ruční pohon. Udělalo se tak kolem jednoho tisíce hodin. Že se děti předháněli v práci, že měli radost, to jsme ještě chápali, ale že se zájmem poslouchali i různé přednášky, týkající se historie, to nás zcela nadchlo. Pak přišel rok 2003. Zatím se uskutečnily dvě schůze rady, kde byly probrány různé problémy, změny a byly dohodnuty akce a postup prací pro budoucnost. Potěšující novinka je, že máme dík vstřícnosti manželů Patrákových informační skřínku a sice v ulici Dr. Vacka vedle obchodu s pracovními oděvy. Naopak ošklivá zpráva je ta, že nám někdo sprostě ukradl kasičku, kterou jsme měli v Informačním centru. V únoru se též uskutečnily dvě kulturní akce a sice přednáška Dějiny židů a judaismu - Mgr. Blanka Rozkošná a divadlo Pan Theodor Mundstock - Jaroslav Achab Heidler (Ústí n.L.). Obé mělo úspěch a bylo dobře navštíveno. Dále jsme vydali pohled Židovského hřbitova a brožurku "ZÁNIK ŽIDŮ V LIBOCHO-VICÍCH" - J. Zentner (k dostání u p. Eštokové). Počet našich členů se rozrostl o šest osob. Za zmínku též stojí, že jsme dostali návrh, týkající se plánované obnovy jižní zdi hřbitovní. Sháníme k tomu účelu opuku, kdyby někdo o něčem věděl, ať se laskavě ozve. Začaly opět brigády za vedení nově jmenovaného místopředseda, Honzy Šulce.
Rozesíláme nesčetné dopisy v různých jazycích do mnoha zemí, kde je informujeme o našem konání a na konec prosíme slušným způsobem o finanční podporu. Snažíme se dostat nějaké dotace či granty, což jde ztuha. Ale celá rekonstrukce židovského hřbitova, nové zdi, kovaná brána, oprava náhrobních kamenů a četné další práce se bez finanční pomoci nedají uskutečnit. Paní učitelka Škorpová se bude opět věnovat práci s dětmi - jela s nimi do Prahy do židovského muzea a připravuje projekt Zmizelí sousedé, Jakub Zentner připravuje k vydání publikaci k dějinám Židů v Libochovicích.
Snad se vše podaří. Těší nás, že se tolik lidí do toho projektu zapojilo a spoléháme i nadále na podporu spoluobčanů, starosty, škol, a vůbec všech lidí, kteří považují tuto akci za věc prospěšnou pro celou obec. 

Spolek pro obnovu židovského hřbitova v Libochovicích

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice