Datum a časDnes je úterý, 17.10.2017SvátekSvátek má Hedvika
Přístupy1030194. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Jak vyzrát na Manhattan


Našinec se do New Yorku nedostane zrovna často, ale když už se tam jednou ocitne, měl by mít alespoň základní informace, které mu umožní orientaci v této kosmopolitní džungli. Vzhledem k tomu, že jeden z poplzských panterů v nedávné době navštívil dvě čtvrtě New Yorku - Manhattan a Brooklyn - přijměte cenné rady, které vám umožní alespoň základní orientaci.
Za prvé - skutečný New York není totéž co New York viděný ve filmech či v televizních seriálech. Pokud každý večer sledujete Sex ve městě, máte pocit, že nahlížíte do kulis nejúžasnějšího města na světě. Realita je ovšem trochu jiná. Klidné části Manhattanu můžete najít pouze v jeho severní části z obou stran Central Parku. Říká se jí Uptown a kromě hezkých domů je tam docela nuda. Ledaže zajdete do Central Parku, kde objevíte celou řadu figur a figurek, které se tam pohybují. Na tomto místě je vhodné připomenout jednu zásadu, které se všichni Newyorčané přísně drží. Nikoho si nevšímají a všechny kolem sebe respektují. Když vyrazíte do ulic oblečení jako kašpar a na hlavu si posadíte třeba mísu se zelím, nikoho to nijak nevzruší.   
Za druhé - střední část Manhattanu (Midtown) a jeho spodní, jižní část (Downtown) jsou místy, kde se odehrává vše podstatné. Jsou zde administrativní budovy, obchody, místa jako Times Square, Madison, Flatiron, Malá Itálie, Latinská čtvrť, Washington Square. Posledně jmenované místo bylo dlouhá léta bydlištěm českého herce Jiřího Voskovce. V době, kdy zde žil, šlo o poměrně klidnou čtvrť. Ta se posléze změnila v místo, kde se scházeli drogoví dealeři a nebylo radno sem chodit ani za bílého dne. Dnes jde o poměrně bezpečné místo, i když drogoví dealeři jsou zde dosud. Na Washington Square navazuje Soho, místo plné hospod, nočních klubů a obchůdků se vším možným, které vedou lidé ze všech koutů světa. Hojně jsou zde zastoupeni kreolci, černoši, ale také Asiati. 
Za třetí - Američané jsou puritáni. V praxi to znamená, že například nesmějí pít alkohol na veřejnosti. Hospoda, která má venkovní zahrádku, vám prodá maximálně pivo. A to ještě pěkně hnusné a drahé. Když chcete něco jiného, musíte dovnitř. Když mluvíme o cenách, alkohol je opravu až nezvykle drahý. K večeři si můžete dát vynikající mořské plody za osmnáct dolarů, ale když to chcete zapít červeným vínem, dáte za skleničku dvanáct dolarů. Na druhé straně vodu vám nikdo neúčtuje a můžete si jí dopřát, co hrdlo ráčí. Číšníci ovšem očekávají spropitné, které tvoří podstatnou část jejich výdělku. Nikdy nedávejte méně než deset procent z celkové útraty. Je to neslušné.  
Za čtvrté - když chcete ušetřit za jídlo, jezte na ulici. Není to nic neobvyklého. Hodně Američanů to dělá stejně. Koupí si u stánku nějaké jídlo za pár dolarů a odcházejí s plastovou miskou plnou pochoutek, které si snědí někde na lavičce. Kolem poledního se vyrojí stovky lidí z kanceláří, kteří to dělají přesně tak. Má to jen jednu vadu - když nejste zvyklí, bude vám blbě. Ty nudle a maso smažené na několikrát přepáleném oleji jsou jen těžko stravitelné. Další zásada amerického stravování praví, že cokoli se dá vložit mezi dvě housky. Ať už si dáte jakékoli maso, buďte si jisti, že ho dostanete v podobě jednoho velkého hambáče. 
Za páté - New York je vnímaný jako obrovské město, ale jeho části jsou v podstatě  docela malé. Times Square? Není to nic jiného než dvě ulice křížící se do tvaru písmene X. Madison?
Park, po jehož obvodu jsou nějaké baráky. Flatiron? Vysoký dům ve tvaru žehličky postavený v ostrém úhlu dvou ulic. Co je na Manhattanu dlouhé, je Broadway - vede z jeho severní části až na jih a končí proslulou sochou zlatého býka, který tak často bývá přiřazován k Wall Street. Jinak Wall Street je nedlouhá ulice lemovaná vysokými domy, skrývajícími finanční instituce. Je tmavá a prohání se jí ostrý vítr ze zálivu. Sama Broadway je zajímavá pouze mezi 50. a 42. ulicí - tam je vše důležité - veškerá divadla, kluby, podniky. Jinak jde o obyčejnou ulici v New Yorku. Ona 42. ulice je místem, kde je Times Square, ten nevelký prostor lemovaný velkými reklamními obrazovkami a svítícími poutači na cokoli. Newyorčané chodící pěšky, a že jich je opravdu hodně, mají jeden sport, který se nazývá jaywalking. Znamená to, že přechází ulici, ať svítí zelená, nebo červená. Řidiči jsou na to docela zvyklí a nedělají problém, když jim svítí zelená a před kapotou jim poskakuje nějaký pobuda. V klidu zabrzdí a počkají, až přejde. 


Times Square.

Za šesté - Socha svobody. Je na malém ostrově, kam se lze dostat jedině lodí. Za dopravu na ostrov zaplatíte sedmnáct dolarů, když se budete chtít podívat do útrob sochy, připlatíte si nějakých pět dolarů. Problém je, že vnitřní prohlídky jsou vyprodané na několik týdnů dopředu. Koncem září si lidé kupovali lístky na půlku listopadu. 
Za sedmé - doprava. Když máte dost času, projdete všechna zajímavá místa v klidu pěšky. Na žluté taxiky moc nesázejte - jsou poměrně drahé a pomalé. Lépe je využít podzemní dráhu, v našem žargonu metro. Je tu jen jedno úskalí. Názvy stanic jsou uvedené na všech mapách, průvodcích a plánech jednotně. Jedině ve vlaku metra je hlasatel uvádí pod místním názvem. Když to připodobníme k Praze, tak je to stejné, jako kdybyste všude četli stanice I. P. Pavlova a ve vlaku vám ohlásili, že vjíždíte na Slinták. Kdo jede podzemkou, musí bedlivě sledovat názvy stanic napsané na zdi a neřídit se hlášením řidiče. Podzemka je také relativně levná - jednorázový lístek stojí 2,70 dolaru a můžete na něj jezdit dvě hodiny. Za tu dobu se dostanete z Manhattanu kupříkladu na Coney Island v Brooklynu - a to je zatraceně daleko. 
Za osmé - Newyorčané. New York je kosmopolitní město, to už jsme říkali. Žijí tu zástupci všech národností, náboženství a ras, jaké si jen dovedete představit. Těm, co na to nejsou zvyklí, to může působit trochu problém. Sem tam na vás někdo s čímsi vybafne, ale většinou pomůže, když si ho nevšímáte. Nebo když promluvíte ve své mateřštině. Pochopí, že jste cizinec, a nechá vás na pokoji. Některé ulice jsou ne zrovna bezpečné. Když už do nich vlezete, nasaďte si černé brýle, ať vám není vidět do očí, a jděte stále stejným tempem až na konec. Hlavně se nezastavujte ani neutíkejte.
Za deváté - orientace. Asi to nejjednodušší, s čím jste se v životě setkali. Ulice ze západu na východ jsou značeny jako street a číslovány od jihu. To znamená, že první ulice na jihu je číslo 1 a směrem na sever čísla rostou. Ulice vedoucí ze severu na jih jsou nazývané avenue a jsou postupně číslované od západu. První avenue na západní části nese číslo jedna. Pátá avenue rozděluje označení ulic na západní a východní. Když jdete po páté avenue z jihu na sever, směrem doprava jsou východní ulice a směrem doleva západní. Pátá a sedmá avenue jsou sídlem těch nejvýznamnějších značek světa. Tam koupíte prakticky cokoli - pokud tedy máte pořádně nabitou kreditku. 
Za desáté - ubytování. Veškeré služby jsou tu dost drahé. To, co se v New Yorku holedbá pěti hvězdičkami, by v Evropě obstálo o jednu nebo dvě třídy níž. Za pokoj ve čtyř-hvězdičkovém hotelu klidně zaplatíte pět tisíc korun za noc, a to v ceně nemáte ani snídani, ani připojení k internetu. Jistě, Američani jsou slušní a udělají vám, co vám na očích uvidí  pokud si to zaplatíte. 
Na světě je bezesporu spousta krásných míst, většina z nich je asi mnohem krásnější než newyorský Manhattan. Ale jak se chcete bavit o New Yorku, když jste tam nikdy nebyli? Když si dobře přečtete tento článek, budete moci ve společnosti úspěšně blafovat jako světa (a New Yorku) znalí světoobčané.

text a foto Jiří Roth

Komentáře