Datum a časDnes je sobota, 21.10.2017SvátekSvátek má Brigita
Přístupy1035348. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Kvalifikační triatlonový závod světového poháru katapultoval Marka na Havaj


Libochovický výkonnostní triatlet (terénní triatlon jako multi-sport kombinuje plavání, horské kolo a krosový běh) Marek Bušek si nedávno definitivně zajistil splnění svého zatím největšího sportovního snu. Ve druhé polovině srpna se zúčastnil jednoho z více než dvacítky letošních závodů světového poháru v terénním triatlonu (v jihočeských Prachaticích) a svým výsledkem získal tzv. „slot“ (startovní účastnické místo) pro otevřené XTERRA mistrovství světa v triatlonu. To se uskuteční v závěru října až na americké Havaji (v letovisku Kapalua na ostrově Maui) a zdejší sportovec bude při tom! 
Také tradiční zdejší „Házmburk X offroad triathlon“  závod pro širokou veřejnost - je v podstatě jeho dítě. Je duší této akce i jedním z hlavních organizátorů všech dosavadních patnácti ročníků, za což mu patří uznání i poděkování. Vždyť počet startujících i zde pravidelně překračuje stovku převážně amatér-ských triatletů, obliba tohoto závodu je značná. Také proto jsme se obrátili na úspěšného borce, aby LN odpověděl na pár otázek.

Marku, nejdříve gratulace. Kvalifikoval ses na letošní mistrovství světa v terénním triatlonu na Havaji. Ve své dlouhé kariéře jsi dosáhl již řady dílčích úspěchů, ovšem tohle bude zatím asi ten největší. Co všechno bylo potřeba splnit, aby se to povedlo?
Děkuji, celkem logicky opravdu jde především o splnění určité sportovní dlouhodobé vize, ke které mé letité sportování směřovalo. Věc je zdánlivě jednoduchá - stačí se umístit do určeného cílového místa v pořadí v příslušné věkové kategorii a to při jakémkoli závodu, který je zařazen do světového poháru v rámci triatlonové tzv. XTERRA World Tour (tato „šňůra“ letos představovala celkem 23 triatlony napříč kontinenty - mj. také Filipíny, Ekvádor, JAR, Kanada, USA, Švýcarsko, Německo a další). A každá národní federace, která některý závod pořádá, má k dispozici pro svůj závod určitý počet „místenek“ pro říjnové světové finále. A protože já jsem ve své kategorii letos jako nováček nejmladší, byla logicky trošičku větší možnost to zkusit s reálnou šancí na úspěch.

Kolik závodníků z Česka na Havaj pojede?
Pokud hovoříme právě o terénním XTERRA triatlonu, tak z Čech obvykle míří na havajské finále do deseti reprezentantů (letos by to měla být pouze šestice). Rok od roku je toto číslo ale do jisté míry odlišné. Kvalifikuje se třeba i více lidí, ovšem ne každému se to poté povede celé následně logisticky realizovat. Vedle finále terénní Xterry se v polovině října navíc koná na jiném havajském ostrově i celosvětové finále jiné triatlonové odnože - železného muže (tzv. iron man), kde se několik Čechů také každoročně objevuje.   

Mohl bys čtenářům Libochovických novin přiblížit, v jakých disciplínách budeš startovat?
Terénní triatlon kombinuje plavání na přírodních plochách, horské kolo v různě náročném terénu a krosový běh. V rámci XTERRA světového poháru to bývají zpravidla distance: cca 1,5km plavání, 40km kola a 10km terénního běhu. Přední profesionálové zvládají závod kolem dvou a půl hodin. Výkonnostně lepší část výkonnostní pole, kam i sebe řadím, pak lehce nad tři hodiny. A konkrétně na Havaji bývá zakázán plavecký neopren, tudíž už plavání v moři nepředstavuje vůbec nic snadného. O horském kole kolem sopek a běhu v dunách ani nemluvě. Tak snad alespoň ty natěšené žraloky ve vodě nám včas odeženou z trati při plavání.  

Kolik borců se postaví na startovní čáru a z kolika zemí?
Neznám sice úplně přesná čísla, ovšem při celkovém počtu závodů světového poháru bývá na startu při havajském finále kolem sedmi stovek závodníků z více než dvacítky různých států světa.

A ve kterou dobu se závody konají?
Triatlon potřebuje relativně teplou přírodní vodu, řídí se tím roční doba, kdy se závody konají. Působnost je však celosvětová, je to tedy různé. Úvodní závod na Zélandu je někdy v počátku března, posledním seriálovým závodem poháru je tuším někdy v počátku září Anglie a Japonsko. Poté to pořadatel mistrovství světa vyhodnotí a zpětně potvrdí národním svazům. Finále na havajském Maui je letos v neděli 27. října s brzkým startem již v devět hodin ráno. 

Jaké závody máš do konce sezóny ještě před sebou?
Ani ne čtyřměsíční (červen - září) triatlonová sezóna je vzhledem k požadavku na přijatelnou teplotu vody v rybnících a jezerech relativně krátká, většinou tak zvládnu zhruba deset dvanáct triatlonů. Vedle Prachatic jsem si světový pohár zkusil také při XTERRA Germany v saské Žitavě. Na říjen by to přece jen trošku formu vyladit chtělo. Takže nechybějí ani některé regionální závody horských kol či přespolních běhů. Prakticky až do druhé poloviny září to vždy značí co víkend to závod. Teď už nezbývá než věřit, že tento „mix“ bude v rámci přípravy správnou volbou.
Děkuji za rozhovor a budeme držet palce!

Josef Krob 

Komentáře

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice