Datum a časDnes je sobota, 21.10.2017SvátekSvátek má Brigita
Přístupy1035069. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Po-čtení

Filmaři v Libochovicích - Libochovičtí ve filmu


Další z pondělních čtení v Městské knihovně v Libochovicích má podtitul filmové a bude se konat v rámci divadelní přehlídky amatérských divadel Libochovické divadelní léto. Možná se to nezdá, ale film a divadlo se v Libochovicích setkalo několikrát a ti, co přijmou pozvání do libochovické knihovny 28. května od 18 hodin, poznají, kolik českých filmů se v Libochovicích rodilo a v kolika filmech Libochovičtí odehráli své role. Seznam je dlouhý, sestavený jen díky paměti účinkujících či diváků a určitě není úplný.
Ve vzpomínkách dříve narozených lze nalézt nejstarší zmínku o filmařích v Libochovicích v souvislosti s životopisným snímkem o baronu Trenckovi. Přes všechnu snahu se však nepodařilo nalézt nejen jeho záznam, ale ani podrobnosti o jeho vzniku či tvůrcích. Jediná zmínka se váže k roku 1971 a souvisí s režisérem Zdeňkem Podskalským a jeho spoluprací s barrandovskými kaskadéry a jejich koňmi. Otázkou však zůstává, zda se v libochovickém parku nenatáčely scény do koprodukčního seriálu (Rakousko/Francie/Německo/Itálie) pojmenovaného Merkwürdige Lebensgeschichte des Friedrich Freiherrn von der Trenck a natáčeného v mnoha lokalitách Evropy v roce 1973.
Jak se zdá, v roce 1974 si filmaři poprvé vybrali interiéry libochovického zámku pro scény do celovečerního filmu a zároveň poprvé se na plátně, coby kompars, objevili Libochovičtí. Režisér Petr Schulhoff natočil několik scén v Saturnově sále pro filmovou komedii Hodíme se k sobě, miláčku...? s Janou Brejchovou a Vlastimilem Brodským v hlavních rolích.
O dva roky později byly v interiérech zámku, ale i v jeho bezprostředním okolí, natáčeny klíčové scény k šestnáctému dílu seriálu 30 případů majora Zemana nazvaného Dáma s erbem.
V roce 1980 se na zámku opět usídlil na několik dní filmový štáb. Tehdy zde pod režijním vedením Marie Poledňákové vzniklo několik scén pro televizní film Kotva u přívozu, ve kterém si Miroslav Vladyka zahrál jednu ze svých prvních hlavních rolí.
Marii Poledňákovou za několik let vystřídal na libochovickém zámku neméně významný režisér Otakar Vávra. V roce 1984 přeměnil filmový štáb Saturnův sál na sál divadelní pro vystoupení potulné komediantské družiny v adaptaci novely Miloše V. Kratochvíla Komediant.
Na rozdíl od Vávrova historického dramatu nebylo následující natáčení, o několik let později, náročné na úpravy zámeckého interiéru. Ten nebyl pro natáčení šesté epizody, nazvané Jupiter, televizního detektivního seriálu Malý pitaval z velkého města, téměř měněn. Jen pro ty, co znají průvodcovskou trasu libochovického zámku, přijde malinko nelogické, kudy a v jakém sledu návštěvníci zámku prochází zámeckou instalací.
Detektivní zápletku, avšak s příchutí tajemna, měl i první film natáčený na libochovickém zámku po roce 1989 - Panenka s porcelánovou hlavičkou. V několika již uvedených filmech tvořili Libochovičtí kompars, avšak v tomto rodinném filmu režiséra Oty Kovala tvořili opravdový dav na nádvoří, kterým se dětští hlavní hrdinové s námahou prodírali. A ještě jednu zajímavost lze v souvislosti s tímto televizním filmem z roku 1991 uvést. Natáčelo se nejen v historických zámeckých interiérech a na nádvoří, ale také ve sklepení a poprvé (a zatím naposledy) i ve služebním bytě v přízemí zámku.
Na konci minulého a po celé toto století si filmové štáby Státní zámek Libochovice oblíbily. A to nejen ty české, ale mnohdy zde natáčely (a natáčí) zahraniční filmové produkce. Mezi ty české patřil například v roce 1993 režisér Martin Hollý ml. s televizním filmem Zámek v Čechách či o pět let později Jezerní královna režiséra Václava Vorlíčka. Další ze známých režisérů, Vít Olmer, použil interiér i nádvoří zámku v roce 2006 k natáčení televizní pohádky Sůva z nudlí, když o čtyři roky dříve zde natáčel komedii s Jiřím Krampolem v hlavní roli - Waterloo po česku.
Posledním z významných českých režisérů, který si libochovický zámek vybral k natáčení několika scén byl v roce 2006 Dušan Klein. Televizní životopisný film o osudech Karla H. Borovského, s Davidem Švehlíkem v hlavní roli, byl natáčen v historických interiérech východního křídla zámku.
V mnoha z uvedených filmů měli možnost libochovičtí ochotníci zahrát si malé role, či coby kompars se mihnout (tu více, tu méně) v záběru kamery. Avšak příležitost k tomu nedostávali jen u filmů natáčených v Libochovicích. Několikrát byli prostřednictvím castingových agentur osloveni a hráli v jiných lokacích mimo Libochovice. Asi největším zážitkem bylo pro zúčastněné natáčení v poslední řadě seriálu Nemocnice na kraji města - nové osudy. Díl nazvaný Setkání se natáčel na jevišti žateckého divadla a libochovičtí ochotníci zde hráli ochotníky.
Nezapomenutelné, ale i časově ( fyzicky) náročné bylo natáčení s německou režisérkou Dagmar Knöpfel na ploskovickém zámku. Po boku Bolka Polívky, Petra Formana, Ondřeje Vetchého či Táni Fischerové se mnoho hodin v zámeckém sále natáčely scény do životopisného filmu o Boženě Němcové nazvaného A tou nocí nevidím ani jednu hvězdu (Durch diese Nacht sehe ich keinen einzigen Stern).
Ve dvou uvedených titulech libochovičtí divadelníci tvořili velkou část komparsu. Nejsou to však jediné filmy, ve kterých lze známou tvář z Libochovic zahlédnout. K těm několika již uvedeným lze přiřadit i filmy z posledních let jako jsou Pusinky (2007), Stříbrná vůně mrazu (2005), Máj (2008) či To horké léto v Marienbadu (2008).
Filmaři v Libochovicích a Libochovičtí ve filmu vytvořili, jak je patrné z předchozích řádků, velmi dlouhý seznam (který určitě není kompletní) a ti, kdo přijdou na květnové Po-čtení do libochovické knihovny, budou mít možnost ukázky z mnoha zmíněných filmů zhlédnout, a když se budou pozorně dívat, najdou určitě někoho, koho znají. Či sami sebe.

Jaromír Tlustý

Komentáře

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice