Datum a časDnes je úterý, 21.11.2017SvátekSvátek má Albert
Přístupy1065598. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Střípky z rodinné kroniky

5. část


Poslechněme si, co nám autor kroniky zaznamenal za události, které se odehrály v roce 1904 až 1905.
Dne 8/2 1904 vypukla válka mezi Japonskem a Ruskem. Japonské loďstvo přepadlo zákeřnicky ruské loďstvo v přístavu Port Arturu, ale tuto pevnost přece nedobylo. Do této války bylo Japonsko poštváno Anglií. Dne 29/8 1905 uzavřen mír.
Zpráva je velice stručná, nepamatuji, že jsme se o této válce v dějepisu učili, proto jsem byl docela zvědav na podrobnější údaje, které jsem opět vyhledal na portálu Wikipedie a rád se vámi o ně podělím.
V předválečném období Rusko expandovalo na celém Dálném východě po celé 19. století. Rusové zde potřebovali opěrný bod pro své válečné loďstvo. Všechny ruské přístavy na východě ovšem přes zimu zamrzaly, a tak Rusové obrátili svoji pozornost k přístavům v Mandžusku. Jedním z těchto přístavů byl Port Arthur. Tento přístav si ruská flotila zvolila jako svůj opěrný bod. Poté mohla kontrolovat Žluté moře, Korejský záliv a čínské pobřeží. Japonsko, které se od reforem Meidži velmi rychle stalo asijskou mocností, se cítilo ohroženo ruskou expanzí. Poslední kapkou bylo ruské rozhodnutí, že budovaná transsibiřská magistrála povede přes Mandžusko a bude napojena na Port Arthur.
Válka začala v roce 1904 útokem Japonska na přístavy Port Arthur a Čemulpcho provedeným ještě před vyhlášením války. V Port Arthuru poškodil ruskému loďstvu útok dvě bitevní lodi (Cesarevič a Revitzan) a jeden křižník (Palada). V boji poblíže Čempulcha byly poškozeny obě ruské přítomné lodi (chráněný křižník Varjag a dělový člun Korejec) a několik japonských. Ruské lodě byly poté zničeny vlastními posádkami.
Následovalo období, během kterého se Japonci pozvolna probíjeli k Port Arthuru, bojovali proti ruské armádě v Mandžusku (bitva na řece Yalu) a občas se pokoušeli o námořní bombardování Port Arthuru. Ruská flotila byla zpočátku pasivní a to se změnilo až s příjezdem nového velitele - admirála Stěpana Osipoviče Makarova. Ten flotile pozvedl výcvik, morálku a především aktivitu. Také zavedl pozorovatele, kteří naváděli palbu z lodí v Port Arthurské rejdě. Stěpan Makarov bohužel pro Rusko zahynul 13. dubna 1904 na palubě bitevní lodi Petropavlovsk, která se potopila na japonských minách při výpadu na ochranu torpédovky napadené Japonci. Po Makarovovi byl velitelem jmenován admirál Vitgeft, který byl ale výrazně pasivní. Poslední pokus Port Arthurské eskadry o únik skončil bitvou ve Žlutém moři, kterou jednoznačně vyhráli Japonci. Poté už jedinou aktivitu tichooceánské flotily vyvíjely tři křižníky (Gromoboj, Rjurik a Rossija) dislokované ve Vladivostoku, a to až do chvíle, kdy byl při jednom z výpadů potopen Rjurik. Při předchozích výpadech se jim podařilo potopit celkem 15 japonských lodí. Port Arthur kapituloval po 11 měsíčním obležení a těžkých japonských i ruských ztrátách. Přesto, že Japonci v bojích oficiálně ztratili 57 780 vojáků, se objevily názory, že se jednalo o předčasnou kapitulaci, protože v Port Arthuru byly značné zásoby munice a potravin.
Z Baltu byla ještě před pádem Port Arthuru poslána část baltské eskadry na pomoc tichomořské. Toto ruské válečné loďstvo vedené admirálem Rožděstvenským bylo drtivě poraženo v námořní bitvě u Cušimy. Přitom tato ruská flotila byla počtem lodí silnější než japonská. Ale japonské Spojené loďstvo pod vedením admirála Heihačira Tóga bylo mobilnější, lépe vyzbrojené a především lépe vycvičené. Ruská pozemní armáda byla definitivně poražena v bitvě u Mukdenu. Prostřednictvím amerického prezidenta Theodora Roosevelta byl v Portsmouthu uzavřen mír mezi oběma stranami v roce 1905.
Důsledky války - poražené Rusko se zřeklo území Port Arthuru a jižní části ostrova Sachalin a uznalo vrchní panství Japonska nad Koreou. Dalším důsledkem prohrané války bylo odhalení hospodářské a vojenské slabosti samoděržaví. Po celém Rusku probíhaly nepokoje a bouře, které vedly k první ruské revoluci. Vítězné Japonsko získalo rozhodující vliv v jižním Mandžusku a hlavní vliv v Koreji. Korea byla v roce 1910 Japonskem anektována.
 Je zajímavé, že i poblíž našeho města je, vlastně spíše bylo místo, kterému se říkalo Port Artur, lidově Porťák. Ještě jako dítě si tento úzký docela dlouhý ostrov na Ohři mezi Libochovicemi a Dubany  pamatuji. Postupně se však úzká vodní plocha, která jej od pravého břehu řeky Ohře oddělovala, stále více zanášela bahnem, zarostla křovím, až ostrov téměř splynul s břehem. Dnes je ostrov zřetelný pouze tehdy, kdy se zvedne hladina řeky a prohlubeň se zalije vodou. Nebývá to však často. Škoda, bylo to jedno z hezkých míst na Ohři.
Kdo se rozhodne se na Porťák při nedělní procházce podle Ohře podívat, tak malý návod. Jdete-li proti proudu řeky od Libochovic k Dubanům, tak můžete spodní, východní špici ostrova rozpoznat na protilehlé straně řeky asi 100m níže pod zpola rozbouraným domkem, který sloužil pro závlahu okolních polí. Horní, západní část ostrova začíná na úrovni další čerpací stanice, která zásobuje říční vodou cihelnu. Z Poplzské strany je ostrov téměř nepřístupný, cestička podle řeky již dávno zarostla.

P.Č.
Pokračování příště.  
           

Komentáře

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice