Datum a časDnes je sobota, 21.10.2017SvátekSvátek má Brigita
Přístupy1035152. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Vzpomínky na mého židovského kamaráda - 30. část


Po zániku našeho klubu Mladého Hlasatele v roce 1939, který nás dlouho spojoval svým programem schůzek a výletů, duch přátelství nás neopustil. Náš židovský kamarád Jirka Gläsner dostával každý pátek časopis Mladý Hlasatel. (Obr. 1) Stává se tak díky jednomu dobrému sousedovi. Jirka nacházel oblíbený časopis na zdi jejich zahrady.
Když jsem pročítal nové číslo Mladého Hlasatele, myslel jsem na Jirku, co obsahu asi říká. Vzpomínám, když jsme ještě všichni společně kupovali náš časopis, že náš židovský kamarád Jirka Gläsner i několikrát pročítal stránku s dobrodružstvím “Rychlých šípů”. (Obr. 2)


Obr. 1 - Mladý Hlasatel byl oblíbeným časopisem pro kluky i holky. Na titulní stránce čísla je Nataša Tanská, známá jako Barunka z filmu “Babička”.

Je to skutečně úžasný časopis, ten Mladý Hlasatel. Je to velké umění Jaroslava Foglara odolávat tlakům protektorátních úřadů kontrolovaných Němci. Některé ústupky jsou číslo od čísla vidět. Objevuje se více fotografií německých letadel, Adolfa Hitlera a Hitlerjugend. Je zaveden kurz němčiny. Ale na druhé straně vznikají nové sloupce. Uvítal jsem “Kurs radiotechniky”. Josef Bican, střední útočník S.K. Slavia, píše lekce fotbalu na pokračování. Stejně tak náš nejlepší hockeyový brankář Boža Modrý z LTC Praha píše o svých zkušenostech z hockeyových zápasů. V jednom z čísel roku 1940 byl znak města Libochovic (obr. 3). Jedna stránka časopisu byla vyhrazena čtenářům a jejich kresbám. Taková galerie.


Obr. 2 - Zadní stranu každého čísla Mladého Hlasatele jsme četli nejdříve. “Rychlé šípy”. Tito hoši byli pro nás vzorem kamarádství.

Koncem ledna 1940 se středem pozornosti a obdivu stává první jízda Kvášovic náklaďáku na dřevoplyn. Můj spolužák Lojza Kváš stál na korbě, kde je umístěno topeniště zásobníku dřevoplynu. Jako zkušený topič Lojza občas proroštoval ohniště. Na náměstí pan Kváš zastavil a dosypal bukové špalky odkrytým víkem. Chvíli to trvalo, než se náklaďák rozjel. Jelo to pomalu, ale jelo to! S klukama z naší třídy okukujeme ten zázrak techniky... Lojza Kváš na nás mává. Je šťasten, že jsou v Libochovicích první, kdo jezdí na dřevoplyn. Brzy už pojedou pro uhlí, které pan Kváš prodává.


Obr. 3 - V jednom čísle Mladého Hlasatele byl i znak města Libochovic.

Zpáteční cestou z náměstí jdeme kolem Štyblanovic knihkupectví. Prohlížíme si knížky v pasáži. Na domě, kde je Bio “Sokol”, je vývěsní skříňka biografu. Jsou tam krásné černobílé fotografie ze současně hraných filmů. Prohlížíme si je a díváme se, které filmy jsou “mládeži přístupné”.
Vidíme, že v neděli odpoledne se hraje film “Studujeme za školou” (obr. 4). Musím to říci Jarkovi Mizerovi, jestli by šel na tenhle film. Přešel jsem ulici a zašel jsem do obchodu plného hospodářských strojů značky Wichterle a Kovařík. Jako obyčejně, v kanceláři za psacím strojem, seděl chytrý prokurista Josef Košek. Zašel jsem za ním. “Nazdar, skaute,” pozdravil mě. Pozdravil jsem pana Koška. “Posaď se, hochu.” “Jdu za Jarkou, chci se ho zeptat, jestli by šel v neděli do biografu.” “To určitě půjde, už jsi v biografu viděl týdeník UFA?” “Ne, pane Košek, neviděl. Co to je?” “No, to je do češtiny přeložená německá propaganda. Dovíš se tam hlavně všechno o německé armádě a letectvu. O tom jak ničí Polsko. Jsou tam i Hitlerovy plány na likvidaci Židů v celé Evropě,” vysvětluje pan Košek. “No, to chtějí, abychom tomu uvěřili?” “Jejich ministr propagandy se
jmenuje Goebels, je malého vzrůstu, ale o to více lže!” Rozčílil se pan Košek. “No, u nás tomu stejně nikdo nevěří,” myslím. Bohužel, pokud se týče letectva, Němci mají všechny druhy moderních letadel. Zatím se s nimi žádná země nemůže rovnat. Ale to nebude do nekonečna.” “Ale, tady se už válčit nebude, že jo?” ptám se pana Koška. “To máš pravdu, ale zahyne tady mnoho lidí. Bude se zavírat. Nejdříve zavřou ty, kteří poslou-chají Anglii. Lidé jsou neopatrní a mluví o tom tam, kde nemají. Jak víš, je za to trest smrti. To přijde brzo,” předvídá pan Košek.
“Nejhůře jsou na tom Židé, mého židovského kamaráda Jirky Gläsnera je mně moc líto.” Říkám, jak to je. “Když to tady s Židy bude pokračovat jako v Německu, kde jsou už všichni ve velkých vězeňských táborech, tak to bude moc zle,” říká pan Košek, který o tom ví nejvíc.
A co se děje v libochovickém skautingu?” ptá se pan Košek. “Vlastně nic, bratr Nýdr nedostává z ústředí žádné pokyny,” sděluji. “Tím, že hodně vedoucích skautů odešlo do Anglie a jiných států, se situace v českém skautingu zkomplikovala. Vycházet s protektorátními úřady, které jsou řízeny Němci, to je moc těžké,” s jistotou vysvětluje pan Košek a pokračuje: “Rok 1940 nebude rokem velkých nadějí, no, a teď se jdi podívat nahoru za Jarkou,” končí rozhovor pan Josef Košek. Rozloučili jsme se. “Sám jsem to chtěl navrhnout,” souhlasí Jarka Mizera s návštěvou biografu.


Obr. 4 - Ve skříňce Bio “Sokol” bylo mnoho krásných obrázků herců.

V pátek ve škole byl Lojza Kváš hvězdou. Musel nám vysvětlovat, jak ten jejich náklaďák na dřevoplyn funguje a jak často se musí přikládat bukové špalky. “V tom bubnu, kde se vyvíjí dřevoplyn, to musí jen doutnat, aby bylo co nejvíce plynu a tlak toho plynu pak teprve může motor rozběhnout. Až se to naučíme ovládat, budeme jezdit i na větší vzdálenosti pro uhlí.” S přehledem vysvětloval Lojza Kváš.
Je neděle odpoledne. U pokladny biografu je velký barevný plakát k filmu “Studujeme za školou”. (Obr. 5 - U pokladny biografu byl barevný plakát k filmu.)
Se zakoupenými lístky vstupujeme do biografu. Ujmul se nás pan Klíma a ukázal nám na naše místa v deváté řadě. Děti se překřikovaly, stále se couraly a chodily na záchod. Otočili jsme se a vidíme, že jsou obsazena i lože. Na plátno se promítaly reklamy. Byly to barevně upravené fotografie. Cihelna nabízela své výrobky. Obuvník Prošek ukazuje dámské a dívčí válenky na zimu. Firma Mizera má ve své nabídce mlátičky, žentoury a vodní čerpadla. Reklamu měly i vinárny pana Aulického a pana Kazetského. Zmizely reklamy židovských obchodníků. Pak přistoupil pan Klíma k vypínači na stěně a zhasnul světlo v sále. Křik dětí se utišil. Na plátně se objevil titulek UFA a silný zvuk doprovázel 10 minut ukázek z vítězného tažení německé armády v Polsku. Týdeník ukazoval, jak celý německý národ zvednutými pravicemi podporuje Adolfa Hitlera a jeho protižidovská opatření. Ukazovalo se, jak německá armáda stojí na hranicích Francie. Ukázky zničených polských měst nálety německého letectva. Končilo to, že Německo zvítězí na všech frontách a ovládne celou Evropu. Po krátké přestávce začal film “Studujeme za školou”. Hrají tam: František Smolík, Nataša Golová, Svatopluk Beneš, Jaroslav Marvan, Rudolf Hrušínský, František Filipovský a další. Režii měl Miroslav Cikán. Při filmu z prostředí obchodní akademie jsme se moc nasmáli. Po devadesáti minutách film šťastně skončil.
Před Bio “Sokol” jsme se ještě dívali na fotografie herců, kteří ve filmu hráli. Bylo jich hodně ve velké skříňce biografu. Vzpomínali jsme na to, jak jsme loni byli v biografu. To jsme ještě byli všichni v klubu Mladého Hlasatele. Byl s námi i náš židovský kamarád Jirka Gläsner. Teď mají Židé zakázáno chodit do biografů. “No, hlavně, že Jirka má Mladého Hlasatele, to je dobře,” sděluji dobrou zprávu. “Dokud může chodit do školy, to je dobře,” soudí Jarka Mizera.
Zbytek večera jsem byl u své krystalky.

Antonín Glanc
Pokračování příště. 
         

Komentáře

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice