Datum a časDnes je středa, 20.9.2017SvátekSvátek má Oleg
Přístupy1003677. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Libochovice včera a dnes


Co si budeme vyprávět, je to prostě tak jak to je. Současný stav sokolského stadionu je velice tristní. Otázka jiná je proč. Ano, podepsalo se na tomto stavu spousta věcí, alespoň podle mého názoru. To co jedna generace Sokolů v nadšení a elánu vybudovala, to další dvě generace naprosto zdevastovaly. Když 7.září 1932 při oslavách 100.výročí narození Tyrše padl návrh na název stadionu na "Tyršův stadion" (stalo se to na vrcholu Jiřetína u zapálené vatry při shromáždění členů Sokola), vypadalo vše nádherně. Byl vypracován plán výstavby stadionu (stavitel Pokorný, plán schválen stav. úřadem 6.9.1935), a dobrovolnou prací Sokolu, za využití hesla „Paže tužme - vlasti služme!“, začala výstavba stadionu. (Toto heslo, které dodnes zdobí některé sokolovny, bylo jasným "programovým vyjádřením" Vlastenec-kého tělocvičného spolku SOKOL - dnes již ne.)


Foto ze Sokolské slavnosti poskytla p.Pokorná.

Stadion byl uveden do provozu župním sletem dne 14. a 21.června 1936. Oba dva dny byly zahájeny průvodem členů městem na stadion. Stadion byl vybudován na místě bývalé vytěžené pískovny. (Na východním konci, blíže k městu, bývala dříve jízdárna selských jízd až do doby, kdy Sokolové pozemek odkoupili.) Centrální ovál v délce 300 metrů pro pět běžců obepínal jednotlivé části sportovišť pro atletické disciplíny - skok vysoký, skok o tyči, vrh koulí, diskem a vnitřní pole pojmulo pohodlně 960 borců. Východní strana byla vyčleněna na seřadiště, západní na tribunu s pavilonem, orchestřištěm a skladištěm. Za touto částí byly plánovány stánky s občerstvením, promenáda a záchodky. Severní a jižní strana měla na násypech vybudovány sedačky pro diváky. Pod jižním svahem byl dále vybudován kulečník. V té době bylo konstatováno: “Chybí mu ještě mnoho, ale prací všech členů bude jistě v nejbližších letech dobudováno tak, aby skýtalo cvičícím i necvičícím všechno pohodlí.“, asi by ten, kdo tuto myšlenku v té době pronesl, žasl nad současným dobudováním, nebo snad zničením, tohoto stadionu.


Současný stav.

Po ukončení II. světové války byl stadion ještě v poměrně dobrém stavu. (Během války se o stadion neoficiálně starala rodina Bartoňova, která našla náhradní ubytování po zabrání Sudet pod tribunou stadionu.) Stadion i po válce využívala nadále škola. Když v roce1948, 16.9. byla provedena čistka ve vedení Sokola, začala i čistkou zároveň éra devastace celého díla.Sice i po té byl stadion využíván základní školou, za což byly žáci odměněni možností poskytnout své paže - nyní však již pod jinými hesly - k jakési takési úpravě prostor. Jako první začala chátrat tribuna, kdy po odstěhování rodiny Bartoňovy začali nenechavci odtrhávat dřevěné obložení a postupně rozebírat celou konstrukci. Postupem času, kdy došlo k různým organizačním změnám v tak zvané sjednocené tělovýchově, chátrání pokračovalo vesele dál. Stadion nedbal jednotlivých změn a svévolně si sám od sebe zarůstal křovinami a za současného bourání zdiva tribuny pomalu mizel. Fotbalisté prosadili odstranění valu rozdělující stadion na část sportovní a nástupiště i pokácení vzrostlých topolů, které tvořily přirozenou bránu nástupiště. Pod tribunou si svého času fotbalisté zřídili klubovnu pro B družstvo. Katastrofou pro stadion a jeho plochu bylo zničující zavezení travnaté plochy škvárou. Také se vyskytla snaha přeměnit v zimě stadion na hokejové hřiště, ale díky dobře provedené drenáži se voda na povrchu neudržela.
V prvních letech po "revoluci 1989" Město Libochovice za p. starosty ing. Vaciny věnovalo asi 1 milion Kč na rekonstrukci Tyrš. stadionu, která hlavně spočívala ve vymýcení náletů křovin a stromů. Dále v kultivaci plochy a její osetí trávou. Také město několikrát vymýtilo opět vzrostlé nálety křovin. Ovšem majitel byl v té době v nečinnosti, takže se nakonec kupříkladu na zděné stavbě tribuny nakonec zničilo úplně vše.
Nynější stav je takový, jaký je. Je evidentní, jak jsem se již jednou zmiňoval, že v současné době majitel (Sokol Libochovice) nebude mít nikdy tolik finančních prostředků a hlavně ochotných dobrovolných rukou, které by zcela zdarma pro záchranu celého areálu něco podnikly. Takže bude chátrat dál. Proto se domnívám, že v současné době by možná nebylo špatné vytvořit jakýsi spolek či družstvo nebo společnost, kde by Sokol dal jako vklad pozemek, město kupříkladu by mohlo dosáhnout na nějakou dotaci, kterou by vložilo do spolku, a ostatní sportovní sdružení Libochovic by mohla poskytnout třeba i pracovní síly, prostředky a jejich členové i nějakou tu dotaci. Možná jen tak by se dalo vybudovat v této části města multifunkční sportoviště využívané jak školou, tak sportovními spolky i ostatními občany města. A dala by se konec konců celá plocha propojit i s areálem skautů a tenisového a fotbalového klubu, a dokonce i návaznost krytého bazénu a Oranžového hřiště by nebyla na škodu. Snad by došlo tím i na vytvoření tolik očekávané in-line dráhy, třeba v ose spodní cesty. Ale to je snad jenom sen, který … ne nebudu dál už pokračovat, kdoví, třeba bych zakřikl nějaký ten počin.

ČeTo

Komentáře

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice