Datum a časDnes je neděle, 22.10.2017SvátekSvátek má Sabina
Přístupy1036126. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Libochovice včera a dnes

Bruslení a Libochovice

I když počátky bruslení byly novými poznatky v poslední době posunuty až do 3. tisíciletí před Kristem, lze o samotném bruslení pro zábavu uvažovat až někdy na začátku 14. století. Zejména v severní Evropě a zvláště v Nizozemsku, kdy do dřevěné základny ve tvaru chodidla byl zapuštěn úzký rovný ocelový nuž s hranou. Brusle se k botě přivazovaly koženými řemínky. K pohybu (rozjezdu) používali bruslaři hůlky. V té době se také brusle začaly poprvé používat pro zábavu (lidové veselice, hry na ledě), i když zdaleka ne každý si je mohl dovolit a tak mnozí bruslili i nadále na bruslích kostěných. Kolem roku 1500 začali Holanďané používat nůž se dvěma břity a žlábkem. Bruslař se tak mohl pohybovat již sám a nepotřeboval hole. V 17. stol. už byly brusle celokovové, způsob upevňování však byl stále stejný. Teprve v roce 1848 byly vynalezeny celokovové brusle, které se k botě (k podrážce) upevňovaly pomocí šroubovacích svěrek (ze stran). Jejich vynálezcem byl E. V. Bushnell z Philadelphie. Tyto brusle na kličku se používaly ještě v 50. letech 20. stol. (tzv. šlajfky, kolombusky atd.).
V roce 1865 Jackson Haines, známý americký bruslař, vyrobil celokovové brusle, které byly přidělány přímo na boty. Tento krasobruslař se stal známým svým novým tanečním pohybem a skoky. O několik let později zhotovil brusle se špičkami, čímž umožnil vytvoření nových skoků. Švédský krasobruslař Ulrich Salchow, desetinásobný mistr světa, začal používat brusle se zoubky, které mu umožnily silné odrazy při bruslení i do skoku (např. nový skok s rotací 180° po něm pojmenovaný). První umělé kluziště pak bylo vybudováno v Chelsea v Londýně v roce 1876, největší venkovní kluziště je od roku 1967 v Japonsku (asi 15 200 m2).
V Libochovicích byla pro bruslení využívána přírodní kluziště, nejprve řeka, uměle zastříkané plochy, a po přeložení toku řeky Ohře i nově vzniklá zátoka.
Podmínky některé roky byly pro bruslaře zvláště vydařené, například v roce 1928. Již před Vánocemi začaly tuhé mrazy, led na řece dosáhl síly až 60 - 70 centimetrů a napadlo 80 cm sněhu, popraskaly vodovodní a kanalizační roury. Vznikla tak velká nouze o vodu a později i o uhlí. Mrazy v únoru až překročily i mínus 35°C a v poledne na slunci mínus 20°C.
Bruslení na „Rybníčku“ však mělo své úskalí, led odtud odebírali řezníci a hostinští, tak například jako i v jiných letech, tak i v roce1929 byl vyhlášen zákaz individuelního bruslení na rybníčku a znečišťováni ledu, náhradní umělé kluziště pak bylo vybudováno v prostoru písečných lázní.


Obr. č. 1


Obr. č. 2

Když v roce 1932 byla založena firemní "jedenáctka“ zdejších skláren, (klubovní barva modro-bílá), vznikla potřeba nového hřiště. Toto hřiště bylo vybudováno u skláren (dnešní okály) a v zimě se později využívalo i k bruslení, a to až někdy do 60. let. Když však v roce 1938 „Sportovní klub Libs“ přistavuje ke své klubovně přístavek, tak na upozornění sousedů je zjištěno, že i původní klubovna je postavena bez stavebního povolení, a tak nastává jednání mezi stavebníkem, sportovním klubem a stavebním odborem, který jim nakonec 19. října 1938 dává dodatečné stavební povolení. V červnu 1945 žádají představitelé sportovního klubu Libs Libochovice NV o přidělení součástek dřevěných baráků po bývalé německé armádě, které byly uskladněny v sklárně. Tyto dřevěné baráky měly po rozebrání být použity ke stavbě jednak nového oplocení a jednak rozšíření kabin a zároveň jako mantinely pro kluziště.
Rival LIBSu „Sportovní klub Libochovice“ se rozhodl v roce 1935 zřídit, jako protiváhu novému spolku LIBS Libochovice, svoje kluziště, které by během zimy provozoval na okraji Masarykových sadů (dnešní městský park) na tak zvané „Šulíkově louce“, kde by zřídil i umělé osvětlení. Vedla jej k tomu i skutečnost, že bruslení na rybníčku bylo problematické vzhledem k tomu, že zde ledovali hostinští a řezníci. Kluziště mělo být rozebíratelné, tak aby v letních měsících nepřekáželo. Obě tyto plochy byly závislé hlavně na počasí a na ochotě členů klubů v nočních hodinách kropit a znovu kropit vodou, ale v té době to byly úplně normální záležitosti. V roce 1948 zůstává však již jedno umělé kluziště a to právě LIBS. Důvod je nasnadě. Dochází k sloučení obou klubů pod názvem - „Sokol, oddíl kopané Libs Libochovice“, protože převážila síla Komunistické strany Skláren Libochovice, jako největšího průmyslového podniku. Později se vše začleňuje pod „T.J. Libochovice“. Spolek „Sokol, oddíl kopané Libs Libochovice“ má prodlouženou pachtovní smlouvu na pozemek hřiště za roční poplatek 10,- Kč, a to až do 31.12.1954, později je pachtovní smlouva zrušena a kluziště je využíváno klubem bezplatně, pouze pro soukromé bruslení občanů je stanoven poplatek. Po ukončení ledování a nahrazení těchto technologických postupů chladničkami a chladícími zařízeními je intenzivněji využíván rybníček, kde bylo bruslení tak jako na zátoce nebo v příznivých letech na řece zdarma. Na řece se v nejpříznivějších letech dalo jezdit od jezu až do Duban, kde vlivem mělčin řeka méně promrzala.


Obr. č. 3

Příznivý byl i rok 1979, kdy v důsledku obtížných klimatických podmínek a závažné energetické situace na počátku roku vyhlásilo ministerstvo školství ve dnech 8. - 28. ledna  školní tzv.“uhelné“ prázdniny, týkající se všech typů škol, k velké radosti dětí a ke starosti rodičům. Proto Pionýr 11.ledna uspořádal lyžařský zájezd na Klínovec, 15. a 17.ledna brigádu na rybníčku na odklízení sněhu pro bruslení, 18.ledna „Karneval na bruslích“ a 23.ledna byly pořádány „rychlobruslařské závody“.
Dnešní doba všechny tyto činnosti poněkud utlumila, jednak jsou děti a mládež líní se zvednout od počítačů, diskoték a heren, a dospělí se tak nějak méně sdružují. A konec konců jsou využívána umělá kluziště v blízkém okolí Libochovic. Tak jako ve všem doba a čas změnily zvyky a život nás všech. Fotografie č.1 a 2 jsou z doby první republiky, fotografie č.3 z 60. let minulého století. (Starší fotografie poskytl p.Tlustý z filmů po p.Křenkovi.)            

ČeTo

Komentáře

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice