Datum a časDnes je čtvrtek, 19.10.2017SvátekSvátek má Michaela
Přístupy1032861. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Výstava historických pohlednic Josefa Kroba a fotografií Miroslava Laubeho


Ve dnech 26.9 až 4.10.2009 proběhla na zámku Libochovice zajímavá výstava se zdánlivě odlišnou tématikou. A sice byla zde jednak prezentována fotografická tvorba současného libochovického amatérského fotografa, pana Miroslava Laubeho, s tématikou Libochovicko a České středohoří. Tato fotografická tvorba byla zajímavě propojena s výstavou historických pohledů ze sbírky pana Mgr. Josefa Kroba, ředitele Základní školy Libochovice. Vedle zajímavých fotografii Českého středohoří zde pak zvláště bylo k vidění několik panoramatických fotografii, které diváka přitahovaly úhlem pohledu na okolní krajinu a propracovaným pozadím oblohy. Dále pak zaujaly co se týče zpracování detailní pohledy, zvláště na nedaleký hrad Házmburk a jeho variace. A právě propojením těchto fotografii s historickými pohledy umožňovaly návštěvníkům uvědomit si časovou proměnu Libochovic. Náměstí, domy, hospody a idylická zákoutí místních parků nahistorických pohlednicích nutily nás návštěvníky zamyslet se nad důsledky často necitlivých zásahů do života města. Zvláště propojení současného pohledu na určitou partii s porovnáním s historií, vytvořily zajímavou kompozici v pojetí výstavy.


Mgr. Josef Krob, Miroslav Laube a Dr. Pešek při vernisáži.

Jak bylo řečeno při zahájení výstavy kastelánem zámku panem Dr.Peškem, je třeba v dnešní době ukazovat kouzelnou krajinu, ve které žijeme, a bořit přitom mýty o zakouřeném a zdevastovaném severu republiky. Propagace a dále možnost spatřit romantiku kopců a kopečků našeho okolí širokou veřejností dává právě zde možnost tento mýtus změnit. Je proto třeba poděkovat vedení zámku, že umožní tyto akce propůjčením výstavních prostor, byť se jedná o ryze amatérskou tvorbu a sběratelství.
Co třeba ještě dodat. Snad by bylo dobře přiblížit oba dva aktéry této výstavy. Proto jsme se obrátili na pana Kroba s několika otázkami. Dozvěděli jsme se že, pan Laube není jen tak nějaký amatérský fotograf, ale jeho zájmy o fotografii krajiny jsou daleko hlubší. Ve svých 58 letech je z pozice inspektora  Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Praze svou pracovní náplní vázán na oblast severočeské krajiny. Jak sám říká: „Běhám tedy po polích a sadech v Severočeském kraji, a to vše už víc jak 35 let, a tak koukám okolo sebe a taky fotím.“ Svůj první fotoaparát zn. Sokol si pořídil na novomanželskou půjčku a tím plně propadl kouzlu fotografie. Pro firmu Anette již 10 let připravuje fotografie pro jejich Vánoční výstavy a z úspěchů je třeba neopomenout ocenění ve fotosoutěžích v Mladé frontě DNES a v časopise FOTO VIDEO, které mu přinášejí nejen radost, ale i pocit dobře vykonaného díla.
To, že pan Krob sbírá pohledy, je v Libochovicích všeobecně známé. Ale že také není jen tak nějaký sběratel, to lze jen tušit. Když před patnácti lety při náhodné návštěvě u svého švagra, pana Quido Kästnera (historika), došlo k při řeči na téma města a městečka, pochlubil se pan Kästner svým albem historických pohlednic Roudnice. A jak šla řeč, padla otázka, proč také on nesbírá pohlednice obce, kde žije, Libochovic. „Libochovice jsou přece krásná, historicky zajímavá obec, bylo by škoda neshromáždit historii alespoň na pohledech.“ Tak se dostal pan Krob ke svému koníčku a zajímavé je to, že jeho švagr vůbec nikdy žádným sběratelem nebyl. Do dnešního dne se mu podařilo shromáždit 1465 ks pohlednic Libochovic a Hazmburku, což je opravdu úctihodné množství. Kromě toho má asi 100 pohlednic bývalého okresu Libochovice. Při otázce, kterou z pohlednic si cení nejvíce, se projevilo jeho sběratelské nadšení. „No, těžko říci kterou, ne, nemohu jmenovat jednu a druhou ne. Ale opravdu si nejvíce cením hlavně krásně graficky provedené pohlednice z přelomu 19. a 20. století. Tyto jsou také velice často barevně kolorované, a to jim dává jejich půvab. Nyní se ale již zaměřuji především na pohledy, které něco vypovídají o městě a o lidech, kteří zde žili a žijí. To jsou ty, které zachycující život, situaci, čili fotopohlednice. Lze z nich vyčíst, jak se tehdy žilo, kdo na snímku je a podobně.“Přejme tedy oběma pořadatelům této co do množství drobné výstavy, která však svým obsahem přinesla obohacení podvědomí lidí nejen o Libochovicích, ale i o našem kraji, části dolního Poohří a vstupní brány do Českého středohoří. Byl jsem si po zahájení výstavy nenápadně poslechnout návštěvníky této výstavy, jednalo se převážně o obyvatele jiných částí regionu. Byli spokojeni, co víc ještě napsat? Snad jen malé doporučení. Při příští výstavě by bylo dobré rozšířit trochu anonci této výstavy.
ČeTo

Komentáře

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice