Datum a časDnes je úterý, 24.10.2017SvátekSvátek má Nina
Přístupy1038017. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Prosincová zastavení

Máte fantazii? Máte vzpomínky? Tak zavřete oči a řekněte si pěkně nahlas "české Vánoce". Cítíte tu poetičnost, tu náladu u

     Máte fantazii? Máte vzpomínky? Tak zavřete oči a řekněte si pěkně nahlas "české Vánoce". Cítíte tu poetičnost, tu náladu u rozsvíceného stromečku, uhoněnost hospodyněk, rozzářené oči vaší dcerky, syna. Vaše vzpomínky na první dárky, na zvoneček, který zazvoní. A teď si zkuste říct Santa Claus. A ejhle, udělalo to něco s vámi? Se mnou tedy nic. Nebo jinak, Djadja Maróz se Sněguročkou, ty starší možná uvidí, jak musely skotačit kolem jolky. Ano, jsou to také Vánoce, ale vážení, pro nás, pro čecháčky tam chybí přece jenom ta měkká sametová poetičnost, a ta tam skutečně není. Umím si představit ledacos, ale české Vánoce bez Ježíška, stromečku a kapra, tak to tedy ne. Buďme na něj hrdí, že jej máme, i když to zas tak původně českomoravský symbol přímo není.
     Prosinec je vůbec plný tajemných a mazlivě měkkých slov a názvů. Barborka, to je první porce prosincové poezie. No řekněte, kdo si v životě neulomil barborku, a je to jedno, zda to byl zlatý déšť, nebo větvička třešně. Je málo těch, kdo by se rádi nepodívali uprostřed zimy na prvního posla teplých jarních dní, rozkvetlou barborku. V dřívějších dobách se počítalo, že kolikátý den větvička od uříznutí vykvete, tolikátý měsíc bude její majitel šťastným.
     No a hned potom je tu Mikuláš. Já vím, původní biskup Mikuláš by se asi podivil, jak a kam vlastně přišel. Když se totiž Mikuláš stal kolem r. 300 jako mladý muž biskupem v Myře (v tehdejší Lykii), netušil, že datum jeho smrti ho proslaví více než ostatní. Brzy se biskup Mikuláš dostal (kolem r. 310) do zajetí a byl v žaláři těžce trýzněn. Ještě poznamenán protrpěným mučením vystoupil v r. 325 na slavném Nicejském koncilu. Více se o Mikulášově životě neví, pouze datum jeho smrti 6. prosinec, mezi rokem 345 a 351. Je to skutečně zajímavé, tento nijak vyčnívající světec se dočkal takové nesmrtelnosti. Ovšem tradice spojené s Mikulášovou osobou jsou velmi pestré a krajově i národnostně se liší. U nás však chodí vždy ve vybrané společnosti, s andělem a čertem. S dobrem a zlem. Odráží tak skutečné bytí světa, tak jak ho matička země stvořila, ten věčný boj dobra se zlem. Zazlobíš a čert tě šlehne proutkem, uděláš dobrý skutek a anděl ti dá z Mikulášovy nůše bonbónek, kéž by to bylo tak jednoduché i všeobecně.
     No a Lucie, tu nelze opomenout. "Lucie noci upije, dne nepřidá". Zase jedna z těch, které věští brzký příchod něčeho hezčího, než jsou dlouhé prosincové noci s brzkým šerem a nepříjemným vstáváním do tmy. Sice je tato tradice tradicí zavlečenou, ale to jí na romantice neubírá. Za švédských válek ji roznesli Švédové po celé Evropě, teda tu tradici. Proto svátek svaté Lucie patří dodnes k nejživějším tradicím právě ve Švédsku. Lucie, které obcházejí v severských zemích, mají na hlavě korunu se svíčkami, jako předzvěst konce nejtemnějšího období roku. Proto ta česká pranostika "..noci upije". Ve Švédsku Lucie přináší světlo, v Čechách však čistotu - což není v přeneseném významu zase tak velká odlišnost. Lucie byla považována za mocnou ochranitelku před všemi kouzly a čáry. Nejnavštěvovanějším místem protičarodějnických setkání o sv. Lucii v zemích Koruny české býval prý vrch Radhošť, který byl odpradávna opředen mnoha pověstmi. Lucie však byla ve všech případech ztělesňována jako obchůzková postava. Zatímco Barbora klepala na okno a ohlašovala tak svůj příchod, Lucie přicházela znenadání. Někde s ní chodíval po vsi chalupu od chalupy průvod masek, který dívka, převlečená za svatou Lucii, vedla. Jinde Lucie chodívala sama - vystupovala jako tajemná mlčenlivá bytost, bíle zahalená a s maskovanou tváří.
     Do prosince patří také to tajemné slovo advent, dnes tolik spojované s charitou. Je to však slovo z křesťanské terminologie (adventus - příchod). Myslí se tím na příchod Vykupitele Ježíše Krista. Každoročním prožíváním adventu a slavením adventní liturgie církev zpřítomňuje očekávání starozákonních proroků, kteří připravovali lidstvo na příchod Mesiáše. S tím souvisí i pojmy adventní věnec, adventní písně - roráty, a především hledání každého v sobě, ve svém vlastním já, čas, kdy by jsme se měli zastavit a přemýšlet o sobě, o svém životě a našem vztahu k ostatním lidem.
     Když ve Zjevení svatého Jana říká Ježíš: "Hle, stojím u dveří a klepu. Kdo uslyší můj hlas a otevře dveře, k tomu vejdu a budu jíst - já u něho a on u mě", je možno si říci, ať křesťan, nebo ateista, že jsou to dveře v našem srdci, které mají kliku pouze zevnitř, a jen my je můžeme otevřít, nikdo je nemůže vylomit. A tak, když denně zkoušíme vstoupit do spousty dveří na cestě po svém osudu, tak na každý zámek potřebujeme určitý klíč, ale jen do jedněch můžeme vstoupit bez vyzvání a bez klíče, do dveří našeho srdce.
     Pak konečně přichází vrchol tohoto kouzelného měsíce jména těchto dnů jsou opravdu slovansky měkká. Štědrý den, Boží hod vánoční, jen ten Štěpán zůstal sám bez dalšího komentáře. Chudák sv.Štěpán byl jeden z prvních sedmi jáhnů první křesťanské komunity v Jeruzalémě a byl ukamenován za tvrzení, že Ježíš je roven Bohu. Rozsudek byl vykonán mezi lety 35 a 37 před Damašskou bránou do Jeruzaléma. U nás se dočkal lepšího uznání, stal se patronem svatoštěpánských koledníků: "Koleda, koleda Štěpáne! Co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, úpad jsem s ní na ledu....."
     Štědrý večer však není jen o dávání, Štědrý večer je také o umění dostávat, proto jednu radu od Františka Nepila.

"Nu a pak se odeberete ke stromečku k tomu nadílení. Až dostanete dárek, nezačínejte ho honem honem rozbalovat, jako by bylo samozřejmé, že máte dostat vlastně všechno, co je pod stromečkem. Nejdříve se zeptejte: "Cože? Tohle je pro mě?" Pak si přečtěte jmenovku a řekněte: "Vidíte, že to není pro mě." A když vám budou říkat: "Je, je, je..." Přečtěte si ještě jednou jmenovku a opravte se: "Ba jo, je to pro mě." Mějte totiž na paměti, že předehra ku spatření dárku je více vzrušující než jeho vlastní prohlížení. I když je tedy jasné, že dárek je opravdu váš, nesmíte se na něj vrhnout jako nedočkavý hafan na hozený kousek klobásy. Kruťte nad ním ještě chvilku hlavou se slovy: "To jsem blázen, co to může být?!"
     Celá redakce Libochovických novin přeje svým čtenářům pohodu "Štědrého večera", pocit soudržnosti rodiny, který v tento den bývá obzvláště silný, a hlavně, abyste vše přečkali ve zdraví, bez žlučníkových příhod a jiných malérů. A pokud budete v tom správném rozpoložení, můžete navštívit koncert Libochovického smíšeného pěveckého sboru - Melodie, a to Adventní koncert v kostele Všech Svatých 21. prosince 2008 od 18,00 hodin nebo jinou vánoční výstavu, program... Kupříkladu agentura Rok co Rok pořádá 9. prosince akci "posílání psaníček Ježíškovi" na fotbalovém hřišti FK Libochovice. Tak konečně proč ne, proč to nezkusit, třeba ten váš balónek nabere ten správný směr...
Takže velký stromeček a spokojené Vánoce.

ČeTo

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice