Datum a časDnes je pondělí, 23.10.2017SvátekSvátek má Teodor
Přístupy1036994. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Můj život s hesly

Sice předválečný film tvrdí, že "Eva tropí hlouposti", není to celá pravda, přátelé, věřte mi, ne Eva, ale život tropí hlouposti

     Sice předválečný film tvrdí, že "Eva tropí hlouposti", není to celá pravda, přátelé, věřte mi, ne Eva, ale život tropí hlouposti. Narodil jsem se do bouřlivých dnů padesátých let, kdy život každého z nás provázeli nejen rodiče, ale i doba plná silných hesel typu "Absence ujídá koláč celku", "Kdo se učí v zimě, v létě více sklidí", "Toulaví psi snižují stavy lovné zvěře a ochuzují stůl pracujících", "Kdo stojí na chodníku, podporuje Ameriku" a to byla jen ta nebojovná hesla, která přece jenom nahlodávala dětskou duši, proto, my kluci, sběratelé všeho, tedy i zápalkových nálepek, jsme se mnohému přiučili, kupříkladu "S každou kostí do sběru", "Papír k papírku, tuna za chvilku". Jen mi nebylo jasné, jak mi může nějaká Absence ujídat koláč, když jsem ji nikdy doma ani neviděl, a když jsem se jednou pokusil doběhnout s hovězí kostí z polévky do sběru, byl jsem hanebně vyhozen ze sběrny. Absurdita některých sdělení, která na nás promlouvala ze sirek, je úžasná. Kupříkladu taková závažná problematika pěstování lnu. Dělník se při zapalování cigarety dozvěděl, že "Len dobře saje", družstevnice zatápějící v kamnech se zase dočetla, že "Len nikdy nerosíme se semenem" a pionýru bylo při rozdělávání táboráku sděleno, že "Spokojen je ten, kdo pěstuje dobře len". Protože kouření se začalo rozmáhat i mezi dospívající mládeží, přispěchali návrháři ze SOLO Sušice i s dalšími velice závažnými sděleními "Sovětský tisk - neohrožený bojovník za mír", "Opilstvo nesmie brzdiť pätročnicu" či "Chraňte úrodu před americkým broukem! Nález okamžitě hlaste na MNV"
     Teprve škola mi přinesla trochu klidu do duše, a to při návštěvách nepovinného katechizmu u pana děkana Lochmana.
     Učil nás opravdu srozumitelně a dětsky. Jenom mi po roce, kdy vyšší moc tuto výuku zrušila, nebylo jasné, jak mám naučenou poučku "Křesťan především důvěřuje v Boží prozřetelnost", nějak sloučit s povinným členstvím v Pionýru, kdy mi byl přidělen opasek s heslem "Vždy připraven". Copak o to, opasek to byl pěkný, se dvěma kovovými oky, ke kterým šel připnout skautský nůž s heslem "Buď připraven". Všechna tři hesla jsem pochopil až v dospělosti. To z katolické prvouky v letech 1968 a 1989. A to heslo z opasku v dobách, dámy jistě prominou, kdy jsem byl na prahu dospělosti, plně zaujat naukou o "Homo sapiens" v biologii pro střední školy. Jen jaksi váhavé heslo na skautském noži nedošlo plného poznání dodnes nevím, k čemu jsem měl být připraven. Asi zakladatelé skautingu dobře věděli, co přijde, a tak se připravovali na vše.

 


     Naštěstí poučen katechismem a desaterem (ne, nechci ho nijak znevažovat), zvláště pak jsem se řídil přikázáním "Nebudeš dychtit po domě svého bližního", a proto jsem nesložil slib "Stávám se členem SSM, abych svou prací a svým životem přispěl k budování a obraně socialistické vlasti.", neboť jsem nijak netoužil po domě se socialistickou společností, kde vládl "Hrdý Budžes", a zvláště ne po té, co jsem okusil ovoce ze stromu politického poznání.
     Zvláštní kapitolou v době mého zrání byla hesla typu "Náš vzor..." Nejvíce se pak "náš vzor" uplatňoval na vojně. Velice často nás

 

přesvědčovaly nápisy "Sovětská armáda - náš vzor", "Sovětský tankista - náš vzor", ale protože jsme většinou tankistu neznali, jenom vojáčka Sovětské armády z roku 1968, napasovala naše generace hesla "Náš vzor" spíše na "B.B.", nebo Belmonda či Betles. "Náš vzor" byl pochopitelně uplatňován i v práci. Jeden "Náš vzor" uplatňoval "chozrasčot", kde se dalo, u něj doma to však nějak nezabíralo, i když místo Ježíška slavili dědu Mráze. S příchodem televize a hlavně pana Vajíčka jsem konečně pochopil, že nejlepší párky jsou párky Bivoj a že Madeta dodá sílu tam, kde je potřeba. Také žena přišla na to, že bez Vitaregentu už nikdy nebude čilá, a jedině Pavone, značka Elite za 19 celých korun jí udělá prima nožky.
     Ránu v reklamních heslech nám však zasadil rok 1989. Stejně ale marně dumám, kde je ke koupi obyčejný prací prostředek a obyčejný mycí prostředek. Možná že v tom místě bude i obyčejný politik a obyčejní lidé, no uznejte, co byste dělali doma s reklamní manželkou, která by vám místo oběda vytáhla z kapsy Perwoll, ta ženská ho snad nosí i na záchod. Nová doba - nové slogany. Poslední dobou mne velice zaujal slogan na policejních autech "Pomáhat a chránit". Sice je to slogan okoukaný z Kanady, kde je v poněkud učesanější verzi "Chránit a sloužit". Už vidím milé příslušníky při naplňování tohoto hesla, jak ubohé babičce "pomáhají" s nákupem až do domu a jak vás při noční procházce temnými kouty "chrání" No asi to ale mohou dělat pouze dohromady, konat zvlášť jim to asi příručka zakazuje. A prý i nová auta budou modrosříbrná, já si tedy pamatuji modrobílá a příléhavé rčení: "Bacha, na křižovatce jsou mlíkaři". No stárnu a stárnu, jenom doufám, že se jistá hesla nevrátí a mí potomci nakonec vzhledem k úsporám v sociální oblasti a zrušením pohřebného nenaplní to, co se mi nikdy nepodařilo "S každou kostí do sběru". A ještě jedno nakonec: "Buduj vlast, posílíš mír", jako kdyby mír někdo mučil hladem. Ach jo, zlatá doba autorů těchto hesel, to by byly dneska panečku autorská práva a tantiemy!

Tomáš Černý

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice