Datum a časDnes je čtvrtek, 23.11.2017SvátekSvátek má Klement
Přístupy1067432. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Na světě hosti... (Radiofejeton BBC)

Dráhy lidských osudů v sobě nesou nevyzpytatelné průrvy i tajemné souvislosti. Když jsme s PhDr. Ivo Markvartem (nar. 1956), ředitelem lounské knihovny

    Dráhy lidských osudů v sobě nesou nevyzpytatelné průrvy i tajemné souvislosti. Když jsme s PhDr. Ivo Markvartem (nar. 1956), ředitelem lounské knihovny, vydavatelem, kostelníkem i obnovovatelem památek, procházeli jednoho parného letního dne jeho domovskou krajinou rozkládající se mezi Zlonicemi, Budyní, Libochovicemi a Perucí, ocitli jsme se nakonec na větrném návrší nad jeho rodnou vsí Podbradec.
    Ivo mi tehdy ukazoval samotářský hřbitov s hrobem jeho předků a široký obzor s patníky kopců Českého středohoří. Přitom pronesl: "Odtud je nejkrásnější pohled na to divukrásné panorama. Tady vždy užasnu." V sobotu 10. září jej na tomto návrší se hřbitovem zabilo auto, když se vracel na kole ze sousední vsi. A těmi místy také kráčel dlouhý smuteční průvod, vyprovázející mrtvého na samotářský hřbitov na návrší.
    Ivo Markvarta bychom mohli nazvat novodobým buditelem podřipského kraje, nezapadlým vlastencem, inspirátorem i skrytým iniciátorem mnohých dobrých akcí. Drobná postava, výrazná dikce, originální jazyk; energické, prudké pohyby; vášnivá posedlost literaturou i otevřená obhajoba duchovních hodnot proti hulvátské agresivitě doby.
    Vyrůstal na hospodářském dvoře poznamenaném násilnou kolektivizací - jeho otec byl jako kulak a strůjce "sabotáží" dvakrát vězněn se zákazem bydlet ve svém domově, dědeček zemřel před druhým nástupem do kriminálu. V době dospívání Ivo konvertoval ke křesťanství, až na třetí pokus byl přijat na pražskou filozofickou fakultu, následovala knihovnická nástavba. Poté pracovník n.p. Staviva, redaktor Amatérské scény a až po roce 1989 u "svého" jako ředitel lounské knihovny.
    Pod jeho vedením vyrostla knihovna k nejlepším u nás, instituci strohých regálů proměnil v kreativní dílnu: nejen pečlivé vedení fondů a dokupování chybějících knih po antikvariátech, ale také stovky přednášek, besed, autorských čtení a divadelních představení. A neuvěřitelně činorodá práce s dětmi, z čehož vzniklo vydávání a redigování dětských knížek (názory, nápady, postřehy, příběhy a kresby školáků), vypravených s péčí a citlivým vkusem.
    Markvart pomáhal na knižní svět také textům vzpomínkovým a sám psal portréty osobností svého kraje - básníky, knihkupce, vydavatele i generály vyvolával znovu v život. Texty a fotografiemi tak skládal mozaiku odcházejícího světa, jakýsi duchovní portrét domova, obnovoval přerušenou kontinuitu s předválečným kulturním prostředím.
    Důvodů bylo několik - nejen nostalgie, ale také přihlášení se k obrazu světa, který měl pevný mravní řád. I proto se stal hlavní duší občanského sdružení Vesnice-domov-krajina usilující o obnovu rodné krajiny. Zasloužil se o opravu několika chátrajících sakrálních staveb a další už netrpělivě čekaly na jeho invenční ruku.
    Desítky jeho článků, roztroušených v okresním tisku, prozrazovaly čtenáře Jakuba Demla i Leona Bloye - nebojácná, polemická břitkost v boji s všudypřítomným zupáctvím a kazisvětstvím.
    Vzpomínám si například, jak přímočaře psal o starostovi ze sousední vsi, který barbarsky nechal vykácet krásné prastaré stromořadí. Samozřejmě že v malých českých poměrech si tím svým otevřeným vystupováním "bez zákrytu" vysloužil spoustu nepřátel.
    V telefonních hovorech býval Ivo Markvart vždy věcný a úsečný, žádné plkání. Naproti tomu jeho vtipné dopisy, psané většinou rukou, byly malými literárními a výtvarnými dílky, prošpikovanými postřehy, výpisky z četby, šlehavými aforismy i originálními rýmy. Poslední list, který jsme od něj dostali, končí slovy: "Na světě hosti ..." 

Jana Franková, herečka

Fejeton vysílala česká redakce BBC v pondělí 3. října
Týdeník Rozhlas č. 43/05

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice