Datum a časDnes je středa, 20.9.2017SvátekSvátek má Oleg
Přístupy1003679. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Víte, kdo je to IRONMAN?

S touto otázkou jsem se obrátil na člověka, o kterém vím, že mi odpoví fundovaně, protože on se účastnil již několika závodů. Mnozí z vás ho znají, přesto jsem mu položil několik otázek.

Mohl byste se ve stručnosti čtenářům Libochovických novin představit?
Zdravím všechny čtenáře Libochovických novin. Jmenuji se Jan Bláha, narodil jsem se v roce 1978 v Roudnici nad Labem, potom žil s rodinou do mých tří let na Brníkově, než jsme se přestěhovali do Libochovic, kde jsem prožil celé své šťastné dětství, dospívání i období studentské. 
Po dokončení medicíny a po svatbě jsme se s manželkou přestěhovali nejprve do Litoměřic (kde se nám narodily dvě dcery), a pak následně do rodiště manželky do Kroměříže. 
Pracuji jako ortoped. K Libochovicím mám stále silné pouto, žije tu má maminka, babička, bratr a ještě nedávno zde žil i můj, letos zemřelý, táta. Navíc zde mám mnoho dobrých kamarádů. Rád a pokud možno i často sem stále jezdím a jistě i jezdit budu.

Vysvětlete, prosím, co obnáší pojem IRONMAN.
Nejprve je potřeba některým čtenářům objasnit, co je to triatlon - je to sport, který spojuje tři disciplíny: plavání, cyklistiku a běh. Jednotlivé druhy triatlonu se liší délkou jednotlivých distancí. Základní jsou triatlon olympijský (distance 1,5 km plavání - 40 km kolo - 10 km běh), střední (1,9 km - 90 km - 21,1 km) a konečně dlouhý neboli IRONMAN (3,8 km - 180 km - 42,2 km). Pak existují ještě některé kratší sprinty a zvláštní jednotkou je tzv. xterra, kdy se cyklistická část odehrává v terénu na horském kole - sem zapadá náš oblíbený Házmburský triatlon. Samozřejmě existuje i celá řada závodů pro širokou veřejnost, kde jednotlivé distance tří disciplín určuje podle svého pořadatel.
Mnoho lidí neví, že triatlon v podobě jaké ho známe, vznikl až koncem sedmdesátých let dvacátého století. A na začátku to byl triatlon dlouhý. Všechno to vzniklo v roce 1977, kdy se sešli v Honolulu na Havaji pořadatelé tří tamních závodů (Honolulského maratonu - tedy běhu, cyklistického závodu kolem ostrova na 180 km a plaveckého závodu na 3,8 km) a hádali se, který závod je náročnější a kteří sportovci jsou lepší vytrvalci. A pak se zrodil nápad tyto tři závody spojit do jednoho. Hlavní pořadatel tehdy řekl památnou větu.: Kdo se dostane první do cíle, tomu budeme říkat IRONMAN - železný muž). První závod se konal v únoru 1978 (pozn. cca tři týdny po mém narození).

Kolik závodů jste již absolvoval?
Těchto dlouhých triatlonů jsem absolvoval celkem sedm. Třikrát u nás Moraviaman Otrokovice a pak již závody v cizině: IRONMAN Švýcarsko v Curychu, IRONMAN Francie v Nice, IRONMAN Malorka a letos IRONMAN Rakousko v Klagenfurtu.

Pokud vím, poslední závod, který jste absolvoval v Klagenfurtu, znamenal osobní rekord.
O dosaženém času závodu a tedy o osobních rekordech výrazně spolurozhoduje jeho cyklistická část a hlavně její převýšení. Právě závod v Klagenfurtu se vyznačuje rychlou cyklistikou, mnoho triatlonistů si sem jezdí pro osobní maxima, proto také závod bývá během několika hodin vyprodán, všech 2500 startovních míst je pryč rok před startem. I já jsem jel do Rakouska pro osobák, cíl byl jasný, poprvé pokořit hranici deseti hodin (do té doby můj nejlepší čas 10:15). To se podařilo a s časem 9:45, 130. místem celkově je veliká spokojenost.

Jak vypadá trénink na takovéto závody?
Objevují se názory, že Ironman není sport, ale životní styl. Profesionálové, ale i mnoho nadšených amatérů trénuje minimálně 20 hodin týdně, čehož normální pracující člověk s rodinou není schopen. Já se snažím trénovat tak 8-10 hodin týdně. Osvědčilo se mi sportování po ránu. Vstát v pět hodin a před prací jít na hodinu do bazénu nebo jet do práce hodinu na kole je ideální varianta jak něco odtrénovat bez toho, aby tím člověk omezoval rodinu. Trénovat se musí rovnoměrně všechny tři disciplíny. 

Co je vaším přáním v oblasti sportu?
Cílem většiny triatlonistů na dlouhých tratích je alespoň jednou za život absolvovat závod na Havaji, tedy tam, kde to všechno vzniklo. To je i můj sen, stát na pláži největšího z ostrovů Havajského souostroví, tedy na Big Islandu, ve městě Kailua v oblasti Kona.

Co ještě musíte udělat, abyste se na start v Kailua-Kona na Havaji postavil?
Cesta na Havaj je složitá (to nemluvím o dopravě), závod se koná každoročně v říjnu a na start se postaví jen dva tisíce závodníků, ti se tam musí kvalifikovat. Každoročně se o účast snaží, v cca 30 kvalifikačních závodech konaných po celém světě, asi 60 tisíc závodníků. Např. letos bylo pro závod v Klagenfurtu vyčleněno 50 kvalifikačních míst, 35 pro muže, 15 pro ženy. Nevím, zda se mi může někdy na kvalifikační místa podařit dosáhnout. Je tu ale ještě jedna možnost. Kdo absolvuje alespoň 12 oficiálních kvalifikačních závodů (a ještě nikdy nestartoval na Havaji), tak může požádat o možnost účasti a patrně mu bude vyhověno (i když možná ne hned první rok žádosti). To je taky můj prozatímní cíl, dokončit těch dvanáct. Proto také jezdím na ty zahraniční ,,oficiální,, závody. Mám zatím čtyři a příští rok vyrážím na pátý do Frankfurtu. Držte mi prosím palce, reprezentuji přeci klub BTT Libochovice. Kdo by měl zájem se podrobněji o mé sportovní cestě informovat, tak může na mých stránkách www.ortopman.cz.

Nejen za sebe, ale i za čtenáře Libochovických novin Vám  přeji pevné zdraví, které je potřebné k tomu, abyste se na Havaj dostal.        

- jokrob -

Komentáře