Datum a časDnes je čtvrtek, 23.11.2017SvátekSvátek má Klement
Přístupy1067432. návštěvník
Důležitá čísla

Tísňové linky

Integrovaný záchr. systém 112
Hasičský záchr. sbor 150
Záchranná služba 155
Policie ČR 158

Městská policie Libochovice

náměstí 5. května 48, Libochovice,
tel. 724 016 458, 606 715 956
email:
skype: mplibochovice

Skype chat, instant message

Policie ČR, OO Radovesice

Radovesice č. p. 5, 410 02  Radovesice
tel: 974 436 741


Hasičský záchranný sbor ÚK

PS Lovosice, Českolipská 1997/11, Litoměřice, tel. 950 425 001
PS Roudnice n. L., Žižkova 729, Roudnice n. L., tel:  950 428 011
SDH Budyně nad Ohří Budyně nad Ohří, Ladova 361, 411 18 tel:
728 088 555

Lékárna U Bílého jednorožce

Dr. Vacka 44, Libochovice, tel. 416 591 293

Lékaři

MUDr. Javůrek - praktický lékař
Čechova 655, Libochovice, tel. 416 591 169
MUDr. Klener - praktický lékař
Riegrova 69, Libochovice, tel. 416 591 334
MUDr. Korousová - dětská lékařka
Čechova 351, Libochovice, tel. 416 591 339

Podřipská nemocnice s poliklinikou

www.pnsp.cz
Kontakt
Město Libochovice
se sídlem:
Městský úřad Libochovice
náměstí 5. května 48
411 17 LIBOCHOVICE
email: .
e-podatelna:
tel.: +420 416 725 830
Sponzoři webu


zde může být i váš baner
Kudy z nudy

Ve stínu cypřiše

Dvě staré dámy se prodírají vysokým křovím na kopeček vedle Libochovic. Nesou srp a pilu a velkou láhev s čajem. Mladší Olga Osifová povzbuzuje starší Hanu Hamlišovou.

Ve stínu cypřiše (Von Christian Schütze)

Dvě staré dámy se prodírají vysokým křovím na kopeček vedle Libochovic. Nesou srp a pilu a velkou láhev s čajem. Mladší Olga Osifová povzbuzuje starší Hanu Hamlišovou. 
Najdeme to podle cypřiše. Když se otec paní Hamlišové vrátil z první světové války, zasadil strom u hrobu svého otce, který rok předtím zemřel. Tento hrob se snaží obě dámy najít. Paní Hamlišová viděla hrob naposledy roku 1938 ve věku 14ti let. Pak nastala doba útisku. Rodina byla vyhnána, prošla ghettem v Lodži, několika koncentračními tábory a ti, kterým se podařilo přežít, se vrátili do Prahy do doby stalinistického antisemitismu. 
Na židovský hřbitov v Libochovicích se málo lidí pamatuje. Nejdříve byl zdevastován nacisty a potom komunisty. Sloužil jako odpadiště, náhrobní kameny a zeď byly používány lidmi z okolí jako stavební materiál. Pak zarostl křovím, ze kterého se za světlem prodral cypřiš. S námahou našli obě dámy příslušný hrob. Náhrobní kámen byl rozbit a z úlomků roztroušených v okolí se jim podařilo částečně sesadit nápis na náhrobní desce: budiž jim země lehká a jména Arnoštka a Hynek Hamliš. Byli to její prarodiče, kteří měli v Libochovicích malé hospodářství a řeznictví. K večeru se vrátily obě dámy do města, kde hledaly synagogu. Starší věděla, že kdysi stála na konci Kožešnické ulice malá barokní synagoga. Když se snažily ve městě zorientovat, oslovil je pan ing.Melichovský, který v sousedství bydlí. Informoval je o tom, ze synagoga byla zbořena roku 1985 a pozval je k sobě domů. Společně vzpomínali na dobu, kdy všichni zde žili ve svornosti a míru. Židovská obec v Libochovicích, která během holocaustu zanikla, existovala zde skoro 500 let a byla velmi početná. Mimo hřbitov a vlastní synagogu měli i vlastní školu. Gymnasista Jakub Zentner se začal zajímat o historii libochovických židů a jejich osudů. Hned druhý den ráno šel Václav Melichovský ke starostovi města s novinou, že se objevil poslední žijící potomek jedné židovské rodiny z Libochovic. Jaroslav Beneš je vysoký urostlý muž s pevným stiskem ruky. Už všelicos udělal pro povznesení města a jeho obyvatel. Rád by opět navázal dobré styky s Němci. Z toho důvodu nechal zveřejnit výzvu v oběžníku místních správ bavorských měst, že hledá pro Libochovice vhodné partnerské město. Na základě informace pana Melichovskeho a zpracované historie od Jakuba Zentnera se rozhodl nejdříve dát do pořádku židovský hřbitov. Hřbitov sice patří židovské obci pražské, ale ta nemá dost finančních prostředků. Náklady jenom na zeď se odhadují přibližně na milion korun. Starosta a jeho pomocníci se nenechali odradit. Jakub Zentner s několika přáteli založil Spolek pro obnovu židovského hřbitova v Libochovicích, který má asi 20 členů. Školní děti a mládež odpracovaly mnoho bezplatných hodin a přispěly k vyčištění hřbitova. Objevilo se více než sto náhrobních kamenů s víceméně zachovalými nápisy psané hebrejsky a nebo latinkou s židovskými jmény, znějícími podobně jako česká nebo německá jména. Starosta nechal přistavit kontejnery na odpad a nechal vyčistit buldozerem přístupovou cestu. Školní děti odkryly zbytky obvodové
zdi a oklepaly cihly, aby se daly znovu použit. Víc nemohly udělat. Spolku chybí peníze, potřebné na výstavbu nové zdi. Spolek ale měl na vykování a zasazení nové hřbitovní brány, která byla symbolicky zasvěcena.
    V jednu pošmournou neděli vystoupalo k hřbitovu několik desítek libochovických občanů. Cesta je lemovaná nově zasazenými stromy, po pravé straně jsou připevněny fotografie, připomínající postup prácí na hřbitově. Jedna stará dáma se tam nechala vynést, aby se mohla slavnosti zúčastnit. Ještě se čeká na židovské hosty z Drážďan. K nim patří i pan Hutschenreuter, který hraje na sopransaxofon melancholicky klezmerskou hudbu. Nakonec děkuje starosta paní Haně Hamlišové, že se zúčastnila a podotýká, že je nejvyšší čas, aby se dal hřbitov po 60ti letech devastace znovu do důstojného stavu. Ještě že si paní Hamlišová pamatovala, že tam roste cypřiš. 

    Velmi nás potěšil článek v německých novinách. Jsme rádi, že o našem městě a o úsilí naší Společnosti pro obnovu židovského hřbitova v Libochovicích se píše i v zahraničí.
    Náš židovský hřbitov je památka na židovskou komunitu lidí, kteří byli patrioty tohoto města, žili zde a vychovávali svoje děti,zanechali zde otisky své práce, svých myšlenek i své ostatky. Spolek chce opravit náhrobky a obvodovou zeď hřbitova, připravit přístupové cesty a zpřístupnit ho každému, kdo bude chtít něco vědět o 500leté historie tohoto místa. Mnoho našich členů, ale i dalších spoluobčanů a školních dětí, pomáhá zachovat toto dědictví pro příští generace, aby se stala plnohodnotnou památkou tohoto krásného města a vědělo se oní nejen u nás, ale i za našimi hranicemi. Nám velikou odměnou byli slzy díků od p.Hany Zimmermmannové roz.Hamlišové z Mnichova , která zde má pochovány své předky. Tato paní přežila zázrakem koncentrační tábory a odešla do emigrace, aby se po dlouhých letech mohla podívat do města Libochovic, na které jí vážou vzpomínky z mládí a hroby jejích předků.
    V současnosti připravujeme na 15.2.2004 do Tří Lip koncert židovské hudby Mispacha.
A na 27.3.2004 koncert klezmerské hudby.


S pozdravem 
Společnost pro obnovu židovského hřbitova v Libochovicích

Vydání
< Ročník 2017 >
I.II.III.
IV.V.VI.
VII.VIII.IX.
X.XI.XII.
Libochovické noviny
Redakční rada


Šéfredaktor:
Mgr. Josef Krob

Redakční rada:
Mgr. Barbara Bláhová
Tomáš Černý
Pavel Česal
Ing. Milena Ryšavá
Alena Šebková
Stanislav Tlustý 

               

Počasí
Anketa
© 2009 Webdesign by Media Creative s.r.o.
Developed by Smartware s.r.o., Redakční systém MultiCMS
admin | webmail | Intranet |
www.libochovice.cz - Oficiální stránky města Libochovice